Поводом почетка љетне сезоне и повећаног броја грађана на ријекама, језерима, базенима и другим купалиштима, Републичка управа цивилне заштите Републике Српске апелује на све грађане да се придржавају прописаних мјера безбједности и правила понашања на води.
Сваке године током љетних мјесеци биљеже се несреће и случајеви утапања који су најчешће посљедица непажње, непоштовања правила, прецјењивања сопствених способности или коришћења неуређених и необезбијеђених мјеста за купање.
Грађанима се препоручује да:
- користе искључиво уређена и обиљежена купалишта;
- поштују истакнута правила и упозорења;
- избјегавају купање на неуређеним и опасним локацијама;
- не улазе у воду под дејством алкохола, психоактивних супстанци или лијекова који утичу на способност расуђивања;
- не скачу у воду на непознатим мјестима;
- посебну пажњу посвете безбједности дјеце и не остављају их без надзора одраслих;
- поштују упутства спасилаца и других овлашћених лица;
- прате временске прилике и не бораве у води током невремена, грмљавине и наглог пораста водостаја.
Одговорно понашање сваког појединца доприноси сопственој безбједности, али и безбједности других. Позивамо све грађане да током љетне сезоне буду опрезни и савјесни како би се спријечиле несреће и сачували људски животи.
Будимо одговорни – безбједност на води је заједничка одговорност свих нас.